Cech požární ochrany



Životnost požárních dveří

 

Dotaz: „Žádám o vyjádření k provozuschopnosti požárního uzávěru výrobce Jihočeské dřevní závody, Vyšší brod, typ, viz příloha. Tento typ uzávěru je omezen životností 30 let a jsou tedy nezpůsobile. Jelikož je tohoto uzávěru namontováno opravdu velké množství, potřebuji vyjádření pro bytová družstva, ve kterém bude jasně napsáno, že se tyto uzávěry musí vyměnit, popř. doplnit za nové. Pohledově těmto dveřím nic není, některé vypadají jako „nové“ a tak se vysvětluje velmi těžko jejich nutná náhrada.“

 

K zaslanému dotazu sdělujeme následující:

Dle zaslaných podkladů – katalogového listu výrobce dveří z roku 1986 se jedná o následující výrobek: Dveřní dřevěné křídlo s požární odolností 30 minut, označení: DPO-PB 30-C2-ISZO, vyráběné od roku 1982. Je určené pro vstup do chráněných únikových cest a přilehlých požárních úseků. Způsob osazení do ocelové zárubně. Výrobcem byly Jihočeské dřevařské závody, n. p., které zanikly v 90. letech.

Do některých výrobních závodů původních Jihočeských dřevařských závodů, n. p. např. do závodu ve Vyšším Brodě vstoupila majetkově ve druhé polovině 90. let společnost SAPELI a.s. Společnost SAPELI a.s. nelze považovat za výrobce těchto dveří, nicméně patří k jedním z největších výrobců požárních dveří u nás. Z toho důvodu byla předmětná problematika životnosti požárních dveří konzultována s touto firmou.

V souladu s vyjádřením společnosti SAPELI a. s. uvádíme, že nelze předpokládat, že by uvedená životnost v katalogovém listu odrážela životnost materiálové skladby dveří jako takové, maximálně by se dalo uvažovat nad jiným vybavením spjatým s protipožárními uzávěry - např. grafitové zpěňovací pásky. Uvedená živostnost odráží pouze “doporučení“ tehdejšího výrobce konkrétního požárního uzávěru.

Konkrétní dobu životnosti dveřního uzávěru, jakožto závazného a nepřekročitelného parametru stanového výrobcem, dnes nepředepisuje žádná technická norma. Obecně se životnost dveří pohybuje v rozmezí 20-25 let a to v závislosti na průměrném způsobu užívání, interním/externím cyklování a na použitých materiálech společně s dveřními doplňky osazovanými na dveřní (protipožární) uzávěry. Standardně se požární dveře testují až na 500.000 cyklů otevírání/zavírání, čemuž odpovídá životnost 25 let. Po uplynutí této doby je doporučeno požární uzávěr vyměnit, i když vizuálně vypadá na první pohled v pořádku a fakticky může i nadále plnit svou funkci, tj. zamezit požáru po deklarovanou dobu.

Z hlediska požární bezpečnosti je při kontrole provozuschopnosti kromě vizuální a mechanické kontroly jejich základní funkčnosti - uzavíratelnosti, třeba zkontrolovat zejména umístění, počet a specifikace instalovaných požárních dveří ve stavbě dle schváleného požárně bezpečnostního řešení. Typicky se jedná nejen o požadovanou požární odolnost v minutách (15, 30, 60 ev. 90 minut, v ČR je nejčastějším požadavkem 30 minut) a typ požárního uzávěru (EI/EW), ale také o kouřotěsnost ve dveřní sestavě včetně příslušenství a funkčního vybavení, které brání průniku kouře a zplodin hoření otvory v dělicích konstrukcích (EI-SC/EW-SC), o světlost dveří, dveřní doplňky (například samozavírač), zda jsou osazeny požadovanými typy zámků a kováním (např panikovými zámky, které urychlují evakuaci osob ohrožených požárem), zda se jedná o dveře otevíratelné do nebo z prostoru zasaženým plamenem (otevírání ve směru úniku), osazení bez prahů, jednokřídlé nebo dvoukřídlé, dveře pravé nebo levé.

Závěrem sdělujeme, že z hlediska požární bezpečnosti by o provozuschopnosti požárních dveří mělo být rozhodnuto standardními postupy v souladu s platnou legislativou odborně způsobilou osobou. O provozuschopnosti či neprovozuschopnosti požárních dveří nelze rozhodnout pouze na základě doporučující informace výrobce o době životnosti uvedené v katalogovém listu výrobku

 

odesláno 15.8.2024

č.j. MV-121588-2/PO-PRE-2024

Soubory: